Hamarosan kezdődik a fűtési szezon. A tavaszi és nyári időszakban a konvektoraink sokáig álltak, és ez idő alatt többféle probléma is megeshet a későbbi működésük során. A magyar otthonokban természetes protokoll, hogy amikor új házba költözünk, megnézetjük a konvektorokat, hogy megfelelően működnek-e. Azzal azonban nem számolunk, hogy a legkisebb meghibásodás is szénmonoxid mérgezéshez vezethet. A másik típusprobléma főleg a régebbi gyártmányokat érinti. Sokáig ugyan tökéletesen működtek, de hirtelen a semmiből elromlanak és nem is igazán tudjuk mit kezdjünk velük. Sajátos probléma ez. Ilyenkor ajánlott a gázkonvektor javítás, a kókányolással szemben, ami a legtöbb esetben többet árt az eszköznek, mint használ.
A gázkonvektor javítás ugyanis egy összetett feladat, ugyanis kétféle működési kört kell vizsgálni. Egyrészt a bemeneti, másrészt pedig a kimeneti kört ellenőrizzük, amikor javítunk egy-egy készüléket. A bemeneti maga a fűtőtest működését és gázellátását befolyásolja. Elromolhat egy tömítés, egy szikráztató, vagy éppen bármely alkatrész, mely a gázkonvektor működésképtelenségéhez vezethet. A központi fűtéssel ellentétben a gázkonvektornak megvan az az előnye, hogy nem vízkövesedik, azonban a felgyülemlett por okozhat problémákat az eszközünkön. Ennek a folyamatos tisztítása is csak gázszerelő kolléga jelenlétében ajánlott.
A kimeneti kör az égéstermék elszállításáért felel, hogy az ne szivárogjon vissza otthonunkba és ne okozzon szénmonoxid mérgezést, mely az egyik legalattomosabb, láthatatlan veszélyforrások egyike.
Gyakori jele a szénmonoxid szivárgásnak, hogy az adott helyiségben többen erős fejfájásra panaszkodnak, ami látszólag nem akar szűnni. Ebben az esetben amennyiben még van időnk nyissuk ki az ablakot, majd azonnal hagyjuk el a szobát, amíg végzetes következménye nincs a szivárgásnak. A szénmonoxid ráadásul rossz légkeringetés esetén, vagy rossz helyre telepített páraelszívó berendezés mellett kívülről is visszajöhet az otthonunkba.
Honnan tudjuk azonban, hogy a gázkonvektor javítás javallott-e vagy sem?
Kétféle módon tudhatjuk meg, mely funkciós zavarokként jelentkezik a fűtés közben. Az egyik kifejezetten működés közbeni zavar. Azt tapasztalhatjuk, hogy a konvektor nem fűt olyan intenzitással, mint azelőtt és ezt kísérheti kisebb gázszag is. Ekkor érdemes leállítani a konvektor működését és elzárni a gázt egészen addig, amíg a gázszerelő meg nem érkezik. A másik ilyen eset a szénmonoxid szint növekedése. Ennek tükrében érdemes szénmonoxid mérő műszert szerelni a szobáinkba, mely egy kritikus (ám nem életveszélyes szintnél) jelzi a gyilkos gáz jelenlétét. Ekkor azonnal hagyjuk el a szobát és amint tudjuk hívjuk a gázszerelőt.
Miért nem javasolt gázkonvektor javítás szaktudás nélkül?
Nos, kétségtelenül sokan döntenek úgy, hogy gázkonvektoruk javításába fognak, hiszen úgy gondolják minden a legnagyobb rendben lesz és igen is értenek hozzá, azonban utólag mindig kiderül, hogy a hozzápiszkálások nem segítettek túl sokat, sőt ha mondhatunk ilyet még rontottak is a helyzeten. A legbölcsebb döntés bármilyen diszfunkció tapasztalása esetén, ha felvesszük a kapcsolatot egy rutinos gázszerelővel, aki gázkonvektor javítása és karbantartása területén jártas, és bízzuk a feladatot az ő tapasztalt kezeire.
Amennyiben Ön gázkonvektor javítás céljából megbízható szakembert keres, aki több éves tapasztalattal rendelkezik, és biztos segítséget jelenthet gázkonvektor javításában, úgy vegye fel velünk a kapcsolatot bizalommal és tapasztalt csapatunk segít Önnek!